Dýňový víkend

15.03.2009 12:00

Každým rokem, většinou v druhé polovině září, můžete ve Starém Poddvorově obdivovat zajímavé výtvory a zručnost místích obyvatel. Stává se to již pomalu tradicí, známou v širokém okolí. Uměleckým materiálem jsou především dýně.

Bývá zvykem, že si v tento čas zdobíme příbytky, předsíně, balkony či jiná místa, rozmanitými dýněmi, dýničkami, patizony, cuketami atd. Tyto produkty přírody slouží samozřejmě především ke kulinářskému umění, avšak dají se naaranžovat i k potěše oka. A ve Starém Poddvorově to ve zmíněných dnech provádějí ve velkém. Všemožné tvary lidských, zvířecích i pohádkových postav zaplní půlku obce a jsou v mnohých ohledech obdivuhodné.

Přijedete-li ve večerních hodinách, celá prohlídka je ještě umocněna zapálenými světýlky v těchto dýňových výtvorech. S proudem lidí místních i přespolních, malých i velkých, procházíte ulicemi obce a nestačíte se divit, co všechno je možné vytvořit z „obyčejné“ dýně. Vynalézavost je mnohdy až neskutečná. Někdy úsměvné výtvory slováckých tradic, jindy až umělecká řezbářská díla. Všechny však spojuje jedno – hravost a radost. Vytržení z denního shonu a snaha udělat radost sobě i jiným, dospělým i dětem. Nesoutěží, kdo to umí lépe a kdo hůře, ale všichni se z toho společně radují.

Jsou občas tradice a zvyky, které jsou přehnané (vyumělkované…), chybí v nich přirozenost a čistá radost. Tato však mezi ně nepatří. Stojí za to ji shlédnout, pozastavit se nad zářivými světýlky vyřezaných dýní i dětských očí. Zastavit a vrátit se alespoň chvilku do dětství, vnímat přirozenost a radost života bez předsudků.

Děkujeme Vám za příjemnou prohlídku a přejeme, aby Vám tato tradice dlouho vydržela.

VI

Vyhledávání

Novinky

23.12.2018 00:30

ADVENT - 4 SVÍCE

ADVENT - PRVNÍ SVÍCE   Vidíš-li svíci, snad probudí se vzpomínka čistá a nevinná, jež rozhoří...
20.09.2018 16:00

Nejsi spravedlnost

  Když děje se ti bezpráví věř, že právem důvod v nitru svém, ten pravý objev rázem dřív...
30.05.2018 00:00

Letnice - 30.5. = 8 = DUCH

V bibli vylíčený děj vylití Ducha Svatého na učedníky Syna Božího je mnohým lidem dosud...
02.09.2017 07:00

20 brutálních pravd o životě, které si nikdo nechce připustit

Je mnohem snazší mluvit o počasí, sportu nebo celebritách než o strachu z vlastní...

© 2011 VI a jiní

Poslední aktualizace 13. 11. 2019